koule.cz - Kdo je ona "vadná žena"? Jak bychom to řekli...

25. července 2010 v 18:00 | Webmasterka |  Rozhovory
Datum rozhovoru: 5.2.2010
Na stránce: www.koule.cz


Mandrage. Čti man-dra-žé. Tohle cizí slovo je staré židovské křestní jméno, ale také jméno mladé plzeňské kapely, které zní z rádií i několikrát denně. Jak si skupina žije a jak podle ní vypadá "vadná žena", o které zpívá v hitovce Hledá se žena?

Asi nebudu jediná, kdo vám kdy zkomolil název kapely. Co název Mandrage znamená, kde se vzal?
Pepa Bolan (29)
: Náš název čtěte francouzsky man-dra-žé. Interesantní lidé mohou použít i krásné francouzské nakřáplé "r".
Mates Vorda (18): Mandrage však není pouze slovo, je to staré židovské jméno a je po mé babičce, která se jmenovala Szatmar Mandrage Effenbergová. Babička za války prošla několika koncentračními tábory. Dnes je jí 96 let a trpí těžkou nedoslýchavostí, takže jí musíte řvát přímo do ucha a stejně vám stěží rozumí. Tímto jsem jí chtěl vzdát hold a pojmenoval jsem po ní kapelu. Princip našeho jména je podobný principu jmen kapek jako Lucie nebo Alice.

Jak jste se našli?
Pepa:
Jako víno. Plzeň není zas tak veliké město a v hudební komunitě se většinou všichni znají, takže v době, kdy jsem měl svoji kapelu Velvet Ecstasy, jsem samozřejmě věděl o mateřské školce, která se jmenuje Mandrage, a absolvoval jsem s nimi několik koncertů.
Mates: Já a Víťa jsme se dali dohromady přes naše tatíky, kteří spolu hrají v jedné kapele už od našeho jaktěživa. Bolana a Coopiho jsme přibrali po odehrání několika společných koncertů v Plzni s jejich bývalými kapelami. Začalo to nevinným hostováním a pak jsme u sebe už tak nějak zůstali.

Kdy vás začala hrát rádia?
Pepa:
To se těžko posuzuje, protože já hrál po různých kapelách už v době, kdy Mates s Víťou ještě dumlali kozu. Mandrage vznikli v roce 2001. Cesty nás, kteří tvoří základní stavební kámen Mandrage, se střetly v roce 2004, kdy se kapela začala konečně tvářit jako kapela a ne jako dětský sbor na oslavu Mezinárodního dne žen. V roce 2007 jsme vydali naše první CD, pak nás asi začala hrát rádia.
Ale je jasný, že když ti začne hrát rádio písničku, je to spíš výkop od vlastní branky, a pak je třeba hodně hodně hrát, abys vstřelil gól.

Ovlivnil vás nějak fakt, že jste teď hodně slyšet v rádiích?
Víťa Starý (19)
: Ani ne, všechno je tak nějak v normálu.

Jak často teď hrajete? Je o vás o to větší zájem?
Mates:
Hrajeme tak často, jak si jen kapela může přát. Asi desetkrát za měsíc. Rádi se vracíme na místa kolem Jihlavy, kam nás pravidelně zve místní kapela ROS3S.
Coopi (20): V tom, kde hrajeme, ale neděláme rozdíly. Dobře si pamatujeme na dobu, kdy jsme byli rádi, že si můžeme zahrát v zaplivaným klubu pro pět náhodných místních ožralů.

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste do kapely vzali nějakou "mladou ženu"?
Pepa
: Dokážu si představit, že by s námi jezdily spanilé roztleskávačky, které by kroutily prdelkami v krátkých kostičkovaných sukýnkách. Plnily by funkci vokalistek a smály by se všem hloupým vtipům, kterým by se nikdo jiný nesmál.
Mates: Pepa Bolan je taky trochu holka, mně by to nevadilo...

Ptám se i proto, že by mě zajímalo, jestli skladba Hledá se žena vznikla na reálném podkladě. Kdo z vás hledá holku, která nebude vadná? Co si pod pojmem vadná vlastně představujete?
Pepa
: Mladé slečny? Haha, to je na dlouhý vyprávění.
Coopi: Domy rostou do nebe, rakety lítaj do vesmíru a mladý holky vědí, oč jim jde. To kdysi zpíval Iggy Pop.  
Pepa: Ženský jsou krávy a neumí vařit. To zase zpíval můj kamarád.
Víťa: Těžko říct, takhle z hlavy, tuhle otázku jsem dostal za posledních pár měsíců už asi padesátkrát, ale stále nevím, jak se z ní kulantně vyvlíknout...
Coopi: Prostě…když už chcete být konkrétní… vadná může být ta, která mi třeba daruje chlamydie.
Pepa: Já nemam rád takový ty dyliny, co se v tramvaji a autobuse tlemí na plný kolo a říkají si při tom "ty vole ty si kráva, Martin je upe degen, jak si se s nim mohla líbat."
Mates: S holkama je to složitý, protože většinou tě osloví takový ty psychický upíři, co se tě chytnou, hustí do tebe spoustu dementních otázek, na který žádají odpovědi. Ale takové ty normální holky většinou stojí opodál a člověk se s nima ani nedostane do styku. Teda myslim verbálního styku.

Cítíte se spíš jako puberťáci, nebo jako chlapi? Kam vás podle vašeho názoru publikum řadí?
Pepa
: Já se cítím jako chlap a ostatní vnímam jako puberťáky.
Coopi: Já se cítím jako chlap, ostatní vnímam jako puberťáky a Pepu jako zastydlého pubereťáka.
Mates: Já se cítím jako chlap a Pepu s Coopim vnímam jako starý dědky.
Víťa: Já se cítím Starý.
Mates: Takže všichni se cítíme jako chlapi v rozpuku a někteří už pukli.

Co posloucháte za muziku?
Mates:
Každý něco jiného. Proto taky máme v autě cestou na koncerty každá svoje sluchátka.
Pepa: Kdo chce vědět, co posloucháme, ten ať si na našem webu najde sekci kapela - oblíbená muzika.

Kdo u vás píše texty a muziku?
Mates
: Pepa a Víťa
Pepa: Občas se mi texty zdají, ale pokud si je nezapíšu hned po probuzení, tak je zase okamžitě zapomenu.

Jaký je váš vztah k autoritám? Koho si na české scéně vážíte?
Mates
: Já si třeba myslím, že Michal David je jedna z nejbizardnějších postav v dějinách českého šoubyznisu, ale když já sám uznám autoritu autoritou, jako třeba producenta desky Pavla Karlíka, tak jsem schopný mu uvěřit, že Michal David je výborný klávesák. Z tuzemské scény mám moc rád třeba Bow Wave, Buty nebo třeba WWW.
Pepa: Nemám rád slovo autorita, je mi strašně nepříjemný. Vždycky, když se ke mně někdo chová příliš autoritativně, nedopadá to dobře. Slovo autorita bych si tedy dovolil nahradit slovem respekt. Respekt je třeba mít ke každému, kdo něco dokázal a někam to dotáhl. Žádný úspěch není zadarmo a každá z kapel, která se drží na špičce české scény, tam není jen proto, že by se líbila nějakému hodnému dědečkovi s kouzelnou hůlkou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.